Share:
 

Club Results

Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
1st XI 13 10 Feb 18
17 Feb 18
Hawthorn
103  US Karunaratne 4/48 S Grose 2/22
and 3/58  
def Deepdene Bears
97 US Karunaratne 37 N Brown 31  MR Dower 4/35 ME Salisbury 3/25 RC Tongue 2/9
and 63  D Maskiell 4/5 RC Tongue 2/15 MR Dower 2/17 ME Salisbury 2/21
Rathmines Road Reserve 
2nd XI 13 10 Feb 18
17 Feb 18
Mazenod OC
9/177(dec) M Hancock 45 J Conroy 44  H Melzer 2/18
def Hawthorn
78 H Melzer 31  I Ware 5/17 S Nikcevich 3/11 RJ Thomas 2/16
and 2/68 N Choksi 37*  
Mazenod College Main Oval 
3rd XI 13 10 Feb 18
17 Feb 18
Hawthorn
91  D Johnson 3/17 B Jones 2/9 RA Kennedy 2/15
and 0/63 E Charles 43*  
def by Ashwood
226 JM Morrey 113 D Johnson 29 M Clayton 27  A Vekariya 3/45 D Dewage 3/49 E Charles 2/44
St James Park 
4th XI 12 10 Feb 18
17 Feb 18
Bulleen
161 M De Martinis 47 J Malaxechevarria 31  K Patel 5/40 Y Thakur 2/26 N Pereira 2/37
def Hawthorn
176 D Hayden 38* HC McHarg 27  C Fernando 3/24 D Poon 2/34
Wilsons Road Reserve 
5th XI 18 17 Feb 18 Waverley Wanderers
8/246 J Fernando 79 N De Silva 63 sS gunathunga 49  N Gomez 3/43
def Hawthorn
8/243(cc) SR Jayawardane 45 N Gomez 37 TN Karunarathne 35 C Gunawardana 32 RM Khaleel 31  A Nadarajah 4/40 sS gunathunga 2/52
Lum Road Reserve 
6th XI 3 21 Oct 17 Boroondara
def Hawthorn
Hislop Park No 3 Oval (West) 
Under 12B G Male 8 10 Feb 18
17 Feb 18
Burwood
4/155 J Blackman 32*  
def Hawthorn
5/124(cc)  
Burwood Reserve Lower Oval 
Under 14B EC Orr 8 9 Feb 18
16 Feb 18
Boroondara
4/186(dec) O Duncan 64* J Byrne 28  
def Hawthorn
77  T Curtain 2/2 L Van Der Sluys 2/6 C Searby 2/10 N Noonan 2/27
and 4/142 DT Welford 35 B Stambe 29*  
Howard Dawson Reserve 
Under 14C J.Bate 8 9 Feb 18
16 Feb 18
Hawthorn
8/209 W James 27 N Holuigue 26*  K Stavretis 2/18
def Box Hill Mustangs/IEGC
9/103(cc)  G Furphy 3/17 L Houghton-Allen 2/12 L Cox 2/14
HA Smith Reserve 
Kookaburra T20 Cup (www.kookaburra.biz) PF 30 Jan 18 North Balwyn
5/91 M Tomkinson 44  DJ Wilkinson 2/21
def Hawthorn
8/89(cc) K Schulz 27  BD Torney 3/9 J Binney 2/26
Macleay Park D S Bull Oval 

Events

HCC Scoreboard

Select Grade:
select
Grade: ECA:Wright Shield Round: 9 4 Feb 18
Hawthorn   def by   Marcellin OC
Grade: ECA:Wright Shield Round: 13 10 Feb 18
17 Feb 18
Hawthorn   def   Deepdene Bears
Grade: ECA:C Turf (Thomson Shield) Round: 9 4 Feb 18
Heathmont   def by   Hawthorn
Grade: ECA:C Turf (Thomson Shield) Round: 13 10 Feb 18
17 Feb 18
Mazenod OC   def   Hawthorn
Grade: ECA:D Turf (Mair Shield) Round: 9 4 Feb 18
East Malvern Tooronga   def   Hawthorn
Grade: ECA:D Turf (Mair Shield) Round: 13 10 Feb 18
17 Feb 18
Hawthorn   def by   Ashwood
Grade: ECA:F Turf (Patterson Shield) Round: 12 10 Feb 18
17 Feb 18
Bulleen   def   Hawthorn
Grade: ECA:LOC 2 (RW Laws Shield) Round: 16 3 Feb 18
Knox Churches   def by   Hawthorn
Grade: ECA:LOC 2 (RW Laws Shield) Round: 17 10 Feb 18
Melbourne Deaf   def by   Hawthorn
Grade: ECA:LOC 2 (RW Laws Shield) Round: 18 17 Feb 18
Waverley Wanderers   def   Hawthorn
Grade: ECA:Under 14B EC Orr Round: 7 2 Feb 18
Hawthorn   def by   Burwood Black
Grade: ECA:Under 14B EC Orr Round: 8 9 Feb 18
16 Feb 18
Boroondara   def   Hawthorn
Grade: ECA:Under 14C J.Bate Round: 7 2 Feb 18
Canterbury   def by   Hawthorn
Grade: ECA:Under 14C J.Bate Round: 8 9 Feb 18
16 Feb 18
Hawthorn   def   Box Hill Mustangs/IEGC
Grade: ECA:Under 12B G Male Round: 7 3 Feb 18
Hawthorn   def by   Ashwood